Merkillistä elämää
|
su 31.1.2010
|
Merri tokoili AVO1-tuloksen |
Johanna |
|
|
|
Avoin luokka osoittautui yllättävän haasteelliseksi noutamista rakastavalle Merrille. Sitä kiinnostaa pöydälle jätettävä noutokapula niin kovin, että osa keskittymisestä suuntautuu kapulaan. Niinpä olimmekin kovin iloisia, että AVO1-tulos tuli toisella yrittämällä.
Tuomari vielä lisäsi vaikeusastetta sanomalla noutoliikkeen liian aikaisin. Niinpä Timo haki kerran kapulan turhaan. Kun siitä sitten vaihdettiinkin seisomiseen, niin suoritus ei ollut niin hyvä. Hyppyliikkeessä puolestaan kapula oli pöydällä suoraan esteen takana ja Merrihän tulkitsi sen palkaksi hypystä :D No Timo sai sen pyydettyä takas esteen taakse istumaan ja hypystä saadut 5 säälipistettä riitti tuomaan 162 pisteen kokonaistuloksen ja sitä myötä ykköstuloksen :)
Hienosti menneestä luoksetulosta tuli 9 pistettä. Yksi piste meni siinä, että Timo unohti kertoa Merrin tulevan suoraan sivulle. Pitääpä muistaa tuo. Seuraava tolleri taisi saada saman pistevähennyksen. Yleensä tuomari kysyy tuleeko koira sivulle, niin asian ilmaiseminen itse voi unohtua helposti.
Jatkosta ei vielä tiedetä. Todennäköisesti Merri ei enää starttaa AVO-luokassa. Timo alkaa treenaamaan VOI-liikkeitä Merrin kanssa, mutta ylemmissä luokissa kisaaminen voi jäädä silti väliin.
Valitettavasti meidän digijärkkäri sanoi sopimuksensa irti. Ensin siinä ei toiminut automaattitarkennus. Sitten se alkoi ottamaan mustia kuvia. Yritetään nyt jonkun aikaa pärjätä taskukamerallamme, mutta eiköhän uusi järkkäri tule jossain vaiheessa hankittua. Kotisivuillemme tulevien kuvien määrä taitaa vaan jäädä väheisemmäksi.
|
|
|
pe 8.1.2010
|
Kuulumisia |
Johanna |
|
|
|
Vuodet kuluvat hetkessä. Asuntomme taitaa kohta olla jo pari vuotta ollut remonttivaiheesssa ja vasta puolessa välissä taidetaan olla. Eikä neliöitä ole edes paljon. Kylppäriremontti on edessä keväällä ja voisi muutenkin vähän nopeuttaa tuota remontointitahtia ja varata sille enemmän aikaa. Jospa vaikka tämän vuoden aikana saisi jo valmista?
Lara kävi meillä viikon verran hoidossa. Kivasti se laumaan upposi, vaikka näyttääkin oman kotinsa rauhassa viihtyvän paremmin. Kiva, kun se on pysynyt terveenä.
Lumo pääsi haluamaamme Juhan vetämään agilitytreeniryhmään :) Myös Indi ja Yrtti ovat tuossa ryhmässä treenanneet. Emme ottaneet Lumolle agilityn alkeiskurssipaikkaa vastaan, vaan Timo on treenannut perusteet Lumon kanssa itse. Innokas typy se on ja reipas myös. Keinun kokeilun jälkeen Lumo tykästyi siihen ja pääsi kerran karkaamaan keinulle. Vaikka keinu pääsikin vähän rämähtämään alas, niin reippaasti se nousi heti uusiksi keinulle tällä kertaa Timon hallinnassa.
Merri jatkaa agilitaamista Minnan mukavassa ryhmässä. Merrille tekee hyvää, kun se pääsee nykyään osan tunnista tekemään koko hallin mittaista rataa. Pienellä alueella tehtävällä radalla Merri pysyy hyvin hallinassa, mutta kisoissa sitten isommalle kentällä tekee, mitä innostuksissaan ehtii. Indin kanssa puolestaan Timo vain silloin tällöin treenaa itsekseen. Agilitykisaamisintoa Timolta taitaa löytyä, sillä Merri on tänä vuonna käynyt kolmella radalla ja Indi ja Merri pääsevät molemmat kuun puolessa välissä kisaamaan. Merrillä on myös toinen TOKOn AVO-luokan yritys tulossa tässä kuussa.
Tänä vuonna on jo yksi mun toive toteutunut, sillä meille tuli ensimmäinen farmari. Kyllä sitä on tällä laumalla jo useamman vuoden toivonut, mutta nyt vihdoin sitten raaskittiin ostaa mieleinen auto ja haaveista tuli totta :)
|
|
|
| ma |
ti |
ke |
to |
pe |
la |
su |
| |
|
|
|
1 |
2 |
3 |
| 4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
| 11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
| 18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
| 25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
KOIRAT JA OHJAAJAT:
Lumo s. -08 borcol narttu
Agility: Timo
TOKO: Johanna
NÄY VSP, 2*SERT, 4*VASERT
Indi s. -05 novnou uros
Agility, Maxi2: Johanna
NOU1 suoritettu: Johanna
NÄY 2*VASERT
Merri s. -04 novnou uros
Agility, Maxi3 0-rata: Timo
TOKO ALO1: Timo
NOU1 suoritettu: Johanna
NÄY JV-05 FIN MVA, CACIB
Lara s. -00 novnou narttu
asuu nykyään Johannan äidin ja Julia-siskon (s.-98) luona
Agility Maxi3 0-rata: Timo
TOKO TK1, TK2: Johanna
NOU1 suoritettu: Johanna
NÄY ROP, 2*SERT, VASERT
|
|